Међународни дан социјалне правде
Поводом обележавања Међународног дана социјалне правде Унија жена суботичког одбора Српске напредне странке, организовала је скуп у хотелу “Патриа” ком је присуствовао и потпредседник СНС и члан Главног одбора Никола Селаковић.
На скупу је било речи о ономе шта држава, али и сваки појединац, могу да учине како би поједина људска права прописана законом, заиста била примењена и у свакодневном животу.
- СНС је странка која окупља различите слојеве друштва, људе различитих погледа на свет, али и људе којима су наша држава и интереси свих њених грађана на првом месту– истакао је Никола Селаковић,потпредседник странке и члан Главног одбора, додајући да странка поклања велику пажњу и остварењу људских и грађанских права и слобода на које обавезују не само Устав, него и међународне конвенције. - Само економским развојем, политичком стабилношћу и стабилним финансијама остварује се предуслов за успостављање равномерног развоја и пружања истих шанси свим грађанима, било кроз систем школства, здравства, доступност јавних функција, наводећи као пример развијене земље скандинавске демократије у којима је висок степен социјалне правде:
- Све те земље имају унутрашњу стабилност, загарантован и сталан економски развој. Немогуће је причати о нестајању, или брисању економских разлика, ако немате друштво које је стабилно, а да бисте имали стабилно друштво, погледајте шта је то на чему радимо претходне две године и на чему ћемо, уверен сам наставити да радимо и у времену које је пред нама. Не можете да кажете да постоји друштво у коме су једнаке шансе за све, ако у том друштву влада негативна селекција, ако је корупцијом лако доћи до неког положаја, лечити се, или школовати и обезбедити нека своја права, рекао је Селаковић и додао да "држава треба да буде пријатељ ономе ко у њу жели да уложи, да оплоди свој капитал и отвори радна места и тако помогне свакоме да у Србији нађе социјални мир и социјалну правду којој тежимо".
- Не можемо да причамо о социјалној правди која неће имати из чега да се финансира. Како да обезбедимо бољи смештај за сву ону децу која су ометена у развоју? Не тако што ћемо причати, као што је био случај у Војводини, да ћемо улагати много у тај стандард, а онда потрошити и до милион евра у те намене а да од тога нико не види крајњи резултат, и да онинаши грађани који завређују можда и највећу пажњу нашег друштва, који имају неки недостатак који их чини обесправљенијим у старту, да ти људи служе као покривалица за криминал, корупцију и за малверзације. Ево конкретног доказа зашто су борба против корупције и криминала нешто што ствара друштво једнаких шанси- истакао је потпредседник СНС-а. - Да бисте имали друштво социјалне правде морате да имате друштво у коме морал није категорија за подсмех, и у коме савест човеку ипак нешто значи, али морате да имате најмање две стабилне и здраве установе које код нас у Србији тренутно нису у добром стању : породица и школа. То су две установе које обликују сваког човека. И када видите неки прилог о насиљу у породици и прилог о дискриминацији лица са посебним потребама или дискриминациј према Ромима, будите свесни да је онај који се одважио да неког дискриминише само огледало, слика и прилика средине у којој је растао.
- У том правцу донећемо и закон о организацији надлежности државних органа у борби против насиља у породици, насиља над женама, и направићемо много бољу координацију државних органа у борби против ове лоше друштвене појаве. Донећемо строге законе, обучаваћемо и судије и тужиоце, полицајце и запослене у центрима за социјални рад, али нећемо решити последице ако не будемо третирали узроке. А шта је узрок него стање у коме нам се налази породица и школа. Да бисмо на том пољу остварили помак потребно је да много више радимо, да се много више посветимо ономе што до тог циља може да нас доведе. Имамо председника странке и председника Владе који свима даје пример како и колико треба радити и колико времена, енергије и знања треба посветити остваривању циљева за које се залажемо. Апсолитно сам уверен да управо оно на чему радимо, а то је стварање друштва у коме нема негативне селекције у коме су свакоме једнако доступне шансе да у њему успе у коме породиља или трудница неће добити отказ, у коме ће и ромско дете имати право да се равноправно образује и сутра запосли, у коме ће свако наше дете бити у прилици да не само у здравијој породици већ и у организованијој школи постане бољи човек, учи више, усавршава се и добро размисли да ли му је лакше отићи из земље или се борити да у њој створи много боље услове за рад, живот и стварање своје породице. Оно на чему радимо је стварање земље у којој ће сваки наш старији грађанин имати прилике и да позне године свога живота проведе достојанствено, а не у беди и сиромашту.
Он је такође нагласио да је уверен да ће СНС у наредних годину дана моћи грађанима Србије да каже да је у овој години донет закон о организацији надлежности државних органа у борби против насиља над женама, промењен кривични законик и уведена строжа и репресивнија казнена политика за такву врсту насилника. - Донели смо у међувремену и измене Закона о ванпарничном поступку и омогућили регистрацију правно невидљивих лица. Ипак, најважније је колико смо смањили незапосленост, колико смо отворили нових радних места, колико је Србија повећала своју индустријску производњу, колико је порастао бруто друштврени производ, јер ће нас то довести у ситуацију да много више водимо рачуна о томе да живимо у друштву једнаких могућности за све.
На оно што су локална заједница и Унија жена у протеклом периоду чиниле у овој области подсетила је Јасмина Стевановић, испред Уније жена Градског одбора СНС, подсећајући на значај ове теме.
- Иако су једнакост и слобода гарантоване сваком појединцу највишим државним актом, у пракси видимо да то није довољно. Јасно је да се морају предузети много већи напори.
-Из градског буџета издвојена су средства за финансирање трећег покушаја вантелесне оплодње, за родитељски додатак за прво дете, за накнаде трудницама, за обезбеђивање ужине деци у школама која су из социјално угрожених породица, за рад хуманитарних организација, субвенционисање сталних трошкова за ратне војне инвалиде, за превоз лица старијих од 65 година, а по први пут планирана су средства за реализацију пројеката на тему родне равноправности – нагласила је Јасмина Стевановић. - Издвојена су и средства за пројекат унапређења услова живота Рома, за финансирање дневног боравка за децу и одрасле са посебним потребама у „Колевци“, за рад дневног центра за децу и омладину са поремећајима у друштву, за обезбеђивање оброка у Народној кухињи и за пакете хране... Унија жена је сво ово врема била тамо где је помоћ била потребна, од организовања предавања и едукације, до прикупљања одеће и помоћи за болесне. Фарбале смо дечја игралишта, организовале едукације на тему насиља над женама и у породици и на тему борбе против рака дојке и грлића материце, разговарале са женама на селу на тему њиховог оснаживања, сакупљале половну гардеробу са сиромашне суграђане, помагале особама оболелим од рака, помагале удружења инвалида и установе за децу ометену у развоју, напуштену децу итд...Ипак,ононајбитније питање,које треба да поставимо сами себи: Шта је то што смо ми као појединци урадили и шта сваког дана чинимо да живимо у друштву једнаких могућности? Шта је свако од нас учинио и чиме је допринео уважавању различитости, смањењу сиромаштва, помоћи особама са инвалидитетом?Идеја социјалне правде теоријски лепо звучи, али пракса нас демантује јер се суочавамо са дискриминацијама различите врсте.
У Србији, међу најугроженијим лицима су Роми, особе са инвалидитетом, жене и деца жртве насиља, свакако и избегла и расељена лица којима је врло тешко да реше имовинско питање и пронађу посао. Не заборавимо и лица која правно не постоје, невидљива лица. Иако такав термин нигде у закону не постоји, у пракси су то лица која нису уписана у књигу рођених и немају држављанство, па не могу да остваре право на лична документа. Када људи живе у сиромаштву онда су им лична документа последња а требало би да буду прва брига, јер без њих не могу да остваре ниједно своје право.
Жене се, по њеним речима, свакодневно сусрећу са ограничењима разних врста. Огроман напредак је нови закон о равноправности жена и мушкараца усвојен почетком године који ће заштитити будуће мајке, а труднице неће моћи да изгубе посао само зато што ће постати мајке. Женама више неће смети да постављају питања „кад планирате да се породите“ и колико имате деце приликом конкурисања за посао. Овде негде, у нашој заједници, са нама и око нас постоје људи који се суочавају са свим овим проблемима, који не могу да се лече, запосле или приме социјалну помоћ, деца која не могу да иду у школу, жене које су жртве насиља, деца која трпе насиље, људи који правно не постоје, људи који су између живота и смрти.Наша је обавеза да за њих учинимо све што можемо, као људи и као њихови суграђани.
У уметничком делу скупа учествовали су Црквени хор „Свети Роман Мелод“, глумац Милош Станковић и Виолета Радић.
Инфо служба ГрО СНС Суботица
21.фебруар 2016